Hakkımızda

Pırlanta Yemek

İlk olarak 1987 yılında mütevazi bir lokantayla yemek sektöründe faaliyetine başlayan, 1994 yılında da “AŞSAN TABLDOT ve YEMEK SANAYİ” adıyla bütünleşen firmamız endüstriyel catering sektörüne adım atmıştır.
Toplu yemek sektörüne kalite ve hizmet adına en iyiyi yapma gayretinde olan firmamız TSE ve ISO 9001 :2000 belgeleri ile gıda mühendisleri denetimindeki üretimiyle kalite çıtasını daima yüksekte tutmuştur.Bu vizyonu ile İzmir’de faaliyet gösteren firmalar içerisinde öncü ve örnek olarak hak ettiği saygınlığı kazanmıştır.
2005 yılında büyük bir atılım yaparak “PIRLANTA YEMEK” adıyla markalaşıp, Ege Bölgesinin en büyük ve modern yemek fabrikasını kurmak iddiasıyla bir kez daha sektörün lokomotifi olmayı sürdürmüştür.
2006 Aralık ayında Sarnıç Sanayi Bölgesinde 3000m2’lik Avrupa standartlarındaki tesisi sektörümüzün hizmetine sunmuştur. Son olarak kurumsal kimliğimizin ve müşterilerimize vermiş olduğumuz değerin biryansıması olarak ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sisteminin gerekliliklerini yerine getirerek belge almaya hak kazanmıştır.
Kurulduğu günden bu güne kadar kaliteden ödün vermeyen, müşteri memnuniyeti ilkesini en temel prensip edinen firmamız insana olan sevgi ve saygısını, yarınlara olan yatırımlarını hız kesmeden geleceğe taşıma, kararlılık ve azmindedir.

VİZYONUMUZ

Bilginin ve teknolojinin hızlı bir biçimde değişim ve gelişim kaydettiği dünyamızda, çevresel ve ekonomik koşullardaki değişmeleri görmezden gelerek, değişiklikleri zamanında yapamayan şirketlerin uzun süre var olamayacakları aşikardır.
Bununla birlikte insanların bilinçlendiği ve rekabet ortamının yoğunlaştığı ülkemizde de toplu yemek sektörünün önemi bir kat daha artmıştır.Şirket ve insan sayısındaki artış, dışarıda yemek yeme alışkanlığı, işverenin personelinin yemek ihtiyacını karşılıyor duruma gelmesi, sektörümüzün sorumluluklarını da arttırmaktadır.
PIRLANTA YEMEK olarak; çevreye saygılı, verimli, üretken, kaliteye önem veren, kalitesi konusunda muhatabını aldatmayan, çalışkan, güler yüzlü, bireysel kazanç ile toplumsal hizmet ve çıkarları bağdaştırabilen, insan ve kurumlarla ilişkilerini günlük kısa vadeli çıkarlarına göre değil uzun vadede tüm ilgililerin çıkarlarını, kendi çıkarları dahil birlikte gözeten ilişkilerinde tutarlı olan paylaşımcı, yenilikler peşinde koşan, yaratıcı olmaya çalışan bir firma olarak, hizmet ve kalite çıtasını daima yüksek tutmaktır.

MİSYONUMUZ

Toplu yemek sektöründe çeyrek asırlık tecrübe ve bilgi birikimiyle sağlamış olduğumuz güven duygusunu yarınlara da taşımak; mutlak müşteri memnuniyeti prensibiyle sektörde fark yaratmak, alanındaki tüm gelişme ve yeniliklere uyum sağlayarak toplam kalite anlayışını en temel yapı taşı olarak benimsemek ve sektörün lider firması olmaktır.

TOP